Haber kaynağı:  * STAR *14.06.2002 Cuma

- Tahsin Akça-

KDV oranlarındaki adaletsizlik vatandaşı vuruyor. Gazete ve dergide yüzde 1 olan KDV, vazgeçilmez temel gıda ürünlerinde yüzde 8. Oysa gıdada KDV'nin yüzde 1'e çekilmesi vatandaşın mutfak masrafını düşürecek. İşte star'ın teklifi: Ya gıdanın KDV'sini düşürün ya da gazetenin KDV'sini yüzde 8'e çekin.

Ev alırken yüzde 1
Devletin KDV politikası, ekonomik krizle bunalan halkın ödediği faturayı artırmaktan öteye gitmiyor. Devlet, her nedense gazete ve dergi satışları ile konut satışlarından sadece yüzde 1 KDV alıyor. Böylece hem konut sahibi olmayı, hem de kültürel gelişimi teşvik ettiğine inanıyor. Fakat devlet bu kadar ince düşünürken, ihtiyaçlar sıralamasının başında olan ve giderilmeden diğer ihtiyaçları düşünmenin mümkün olmadığı temel gıda maddelerinde yüzde 8 KDV uyguluyor.

4 milyon lira farkediyor
Seçtiğimiz temel gıda maddeleri ve yine yüzde 8 KDV alınan sinema bileti ile kitaptan oluşan 20 kalem üründe, en asgari düzeyde alışveriş yapılsa bile vatandaşın 4 milyon 10 bin lira kazancı oluyor. Çünkü yüzde 8 KDV ile bu alışveriş 60 milyon 610 bin liraya, yüzde 1 KDV ile ise 56 milyon 600 bin liraya iniyor. Bu parayla 4 kg daha burgu makarna, 4 litre daha süt, 1 kg daha çay, 10 kg daha domates, 7.5 paket daha margarin, 5.3 kg daha patlıcan, 1.9 kg daha toz şeker alınabiliyor.

Gökalp gerçeği biliyor
Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'e bağlı Tarımsal Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü de hazırladığı bir raporla KDV indiriminin gelir üzerindeki etkisini inceledi. Tarımsal Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü'nün raporu özellikle kazancı düşük olanlar üzerindeki gelir artırıcı etkisini çarpıcı biçimde gözler önüne serdi. Raporda, indirimle tüketicinin daha fazla gıda tüketebileceği vurgulandı.